• 0
    Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Seyahat Güvenliği

*Emniyet kemeri araç içinde yolcuların güvenliğini sağlayan temel unsurlardan biridir. Emniyet kemeri kaza anında yolcu ve sürücüyü araç içinde serbest savrulmasını engelleyerek korur. Özellikle arka koltuktaki yolcuların kemer takmaması hem kendi hayatları için, hem de şoförun ve ön koltukta seyahat eden yolcunun hayatı için oldukça risk taşıyan bir durumdur. 

Çocuklar kendi yaş ve kilolarına uygun çocuk oto koltuğunda seyahat etmelidir. Çocuk oto koltuğunda oturma zorunluluğu kalmamış büyük çocuklar ise emniyet kemerini omuz ve kalça kemikleri üzerinden geçirecek şekilde kullanmalıdırlar.

Araçlardaki kemerler yetişkin boyuna göre tasarlandığından çocuklar emniyet kemerini bu dönemde doğru kullanamazlar. Kemerin üst kısmı çocukların boyunlarının üzerinden geçerken alt kısmı ise karınlarının üzerinde sabitlenir. *Bu yalnış kullanım kaza anında boyun ve omurilik yaralanmalarına ve karın bölgesindeki iç organların zarar görmesine neden olur.

Diğer bir yalnış kullanım ise kemerin boyun üzerinden geçmesinden rahatsızlık duyan çocukların kemeri kol altından geçirmesi şeklindedir. Bu pozisyondaki kullanımda kemer, omuz üzerinden geçmediği için çocukların araç içerisinde serbest savrulmasını engelleyemez yani temel işlevini göremez. Bu durumda kaza anında çocukların araç içerisinde savrulması ve ciddi yaralanmalar ile karşılaşmaları kaçınılmaz olur.

      

Türkiye'de yılda ortalama trafikte seyahat eden çocuk yolcuların %80'inin seyahat güvenliği sağlanamamaktadır. Çocukların %30'u ön koltukta; önemli bir bölümü arka koltukta çocuk oto koltuğu bulunmadan ya da emniyet kemeri takmadan seyahat etmektedir. Bu çarpıcı istatistik ciddi yaralanma veya ölümlü trafik kazalarında çocukların önemli bir oran oluşturmasına sebebiyet vermektedir. 

Çocukların can güvenliği için arka koltukta, kendi yaş ve kilolarına uygun oto koltuğunda oturması, bu zorunluluğu kalmamış çocukların ise emniyet kemerini doğru konumlandıracak şekilde yine arka koltukta kemer ile seyahat etmesi son derece kritiktir.

Türkiye'nin ilk ve tek hasarsız çarpışma testinden geçmiş emniyet kemeri düzenleyici ürünü olan                  Happy Hop Beltfix, çocukların emniyet kemerini yetişkinler gibi doğru şekilde kullanmasını sağlar. Beltfix kemerin üst kısmının çocukların omzu üzerinden geçmesini sağlarken, alt kısmının ise çocukların karnı üzerindeki baskısını dağıtır. Böylece kaza anında çocukların boyun ve karın çevresi, sadece emniyet kemeri kullanımına kıyas ile korunmuş olur.

     

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biltir Taşıt Merkezi Birimi tarafindan 1,38cm. boyunda çocuk manken kullanarak yapılan hasarsız çarpışma testi sonucunda Happy Hop Beltfix kullanımının sadece emniyet kemeri kullanımına kıyas ile çocuk üzerindeki çarpışma etkisini azalttığı raporlanmıştır.

*"Trafik Hayattır" verileri.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.